Programme

Thursday, 19 October

|

Friday, 20 October

|

Saturday, 21 October

Thursday, 19 October

For all Plenary Sessions held in the Acrópolis meeting room an overflow will be available in the Atenea meeting room.

 

ACRÓPOLIS meeting room

(Capacity limited to 370 seats)

ATENEA meeting room

(Capacity limited to 240 seats)

  Parallel Session 1
Chair: Pierre Vabres
Parallel Session 2
Chair: Beatrix Volc-Platzer
15:00 - 15:15 Welcome Welcome
15:15 - 15:40 Rosacea in children
Lucero Noguera
Lupus erythematosus in children
Milos Nikolic
15:40 - 16:05 Appropriate use of isotretinoin in children
Ulrike Blume-Peytavi
Dermatomyositis hot line
Beatrix Volc-Platzer
16:05 - 16:30 Dermoscopy tips in children
Pierre Vabres
Skin markers of internal disease
Lisa Weibel
16:30 - 17:00 Plenary Session 1
Chair: John Harper
The Founders lecture: Pigmentary diseases
Alain Taïeb
17:00 - 17:30 Coffee Break
(Poster viewing & Visit of the Exhibition)
List of Posters
  Parallel Session 3
Chair: Christine Bodemer
Parallel Session 4
Chair: Mary Glover
17:30 - 17:55 Early mechanismis in atopic dermatitis
Alan Irvine
Unravelling rare immunologic diseases
Juan I. Aróstegui
17:55 - 18:20 Peeling off the complexity of peeling skin syndromes
Eli Sprecher
Lymphatic diseases in children
Mary Glover
18:20 - 18:45 Ectodermal dysplasia
Christine Bodemer
Congenital blistering diseases in children
Anna Martinez
18:45 - 19:15 Plenary Session 2
Chair: Daniel Hohl
The Urs Schnyder lecture
Heiko Traupe
19:15 - 20:30

Welcome Cocktail

 

Friday, 20 October

For all Plenary Sessions held in the Acrópolis meeting room an overflow will be available in the Atenea meeting room.

 

ACRÓPOLIS meeting room

(Capacity limited to 370 seats)

ATENEA meeting room

(Capacity limited to 240 seats)

  Parallel Session 5
Chair: Regina Fölster-Holst
 
08:30 - 09:00 Interesting cases from Egypt
Tarek Nabil & Ahmed Sadek
 
09:00 - 09:25 10 years of beta-blockers for hemangiomas
Christine Léauté-Labrèze 
Parallel Session 6Free Communications 1 
Chair: Barbara Kunz
(click the title for detailed view)
Genodermatosis    
09:25 - 09:50 PHACE syndrome
Eulalia Baselga
09:50 - 10:15 Management of complex lymphatic anomalies
Juan Carlos López
10:15 - 10:45 Plenary Session 3
Chair: Ramón Grimalt
Hair loss in children
Yuval Ramot
10:45 - 11:15 Coffee Break
(Poster viewing & Visit of the Exhibition)
List of Posters
  Parallel Session 7
Chair: Daniel Hohl
Parallel Session 8
Chair: Stéphanie Christen-Zäch
11:15 - 11:40 Recent advancements in cancer predisposition syndromes
Daniel Hohl
Contact dermatitis in children
Flora de Waard-van der Spek
11:40 - 12:05 Immune deficiency and the skin
Arti Nanda
Education in atopic eczema
Stéphanie Christen-Zäch
12:05 - 12:30 Interferons in health and disease
Maryam Piram
Getting out the best of topical eczema treatments
Regina Fölster-Holst
12:30 - 13:00 Plenary Session 4
Chair: Veronica Kinsler
Next generation sequencing and new diagnostic tools in pediatric dermatology
John McGrath
13:00 - 14:30 Break
(Poster viewing & Visit of the Exhibition)
List of Posters
13:15 - 14:15 Satellite symposium 1 Satellite sympsoium 2
   
  Parallel Session 9
Chair: Angela Hernández-Martín
Parallel Session 10
Chair: Gianluca Tadini
14:30 - 14:55 Skin lesions in tuberous sclerosis complex
Angela Hernández-Martín
Congenital melanocytic nevi in children
Veronica Kinsler
14:55 - 15:20 Photosensitivity in children
Jan Izakovic
Update in neurofibromatosis
Gianluca Tadini
15:20 - 15:45 Genetic collagen disorders in children
Nigel Burrows
An overview of overgrowth
Raoul Hennekam
15:45 - 16:15 Coffee Break
(Poster viewing & Visit of the Exhibition)
List of Posters
16:15 - 16:45 Plenary Session 5
Chair: Flora de Waard-Van der Speck
The Arnold Oranje lecture: Mastocytosis in children
Antonio Torrelo
  Parallel Session 11
Chair: Carlo Gelmetti
Parallel Session 12
Chair: David Atherton
16:45 - 17:10 Cutaneous mosaicism: past and future
Rudolf Happle
Psoriasis in children
Talia Kakourou
17:10 - 17:35 Erythroderma in infants
John Harper
Diaper dermatitis
David Atherton
17:35 - 18:00 New exanthems of children
Carlo Gelmetti
Puzzling congenital lesions
Ernesto Bonifazi
18:00 - 18:45

ESPD General Assembly 
(ESPD members only)

20:30 - 23:00

ESPD Party
(click the title for detailed view)

 

Saturday, 21 October

For all Plenary Sessions held in the Acrópolis meeting room an overflow will be available in the Atenea meeting room.

 

ACRÓPOLIS meeting room

(Capacity limited to 370 seats)

ATENEA meeting room

(Capacity limited to 240 seats)

08:00 - 09:00   Satellite workshop
09:10 - 10:00 Parallel Session 13Free Communications 2 
Chair: Dirk Van Gysel
(click the title for detailed view)
Hair, Atopy, Acne, Nails, Treatment
Parallel Session 14Free Communications 3 
Chair: Stéphanie Christen-Zäch
(click the title for detailed view)
Overgrowth, Vascular anomalies, Mastocitosis
  Parallel Session 15
Chair: Smail Hadj-Rabia
Parallel Session 16
Chair: Juliette Mazereeuw-Hautier
10:00 - 10:25 Cases that taught me a lesson
Marie-Anne Morren
What can we treat with vascular lasers in children
Pablo Boixeda
10:25 - 10:50 The difficult child with atopic dermatitis
Smail Hadj-Rabia
Biologics for children
Juliette Mazereeuw-Hautier
10:50 - 11:15 Challenging cases for genetic diagnosis
Peter Steijlen
Hyperhidrosis management
Javier del Boz
11:15 - 11:45 Coffee Break
(Poster viewing & Visit of the Exhibition)
List of Posters
  Parallel Session 17
Chair: To Be Confirmed
Parallel Session 18
Chair: Zsuzsanna Szalai
11:45 - 12:10 A personalized integrative multidisciplinary treatment program (PIM) for children and adolescents with difficult to treat atopic dermatitis
Suzanne Pasmans
Rare forms of eczema in children
Ramón Grimalt
12:10 - 12:35 Histiocytic disorders
Sylvie Fraitag
Vasculitis update for the pediatric dermatologist
Eulalia Baselga
12:35 - 13:00 Nail diseases in children
Bianca Maria Piraccini
Dermatitis herpetiformis and celiac disease in children
Zsuzsanna Szalai
13:00 - 13:30 Plenary Session 6
Chair: Rudolf Happle
The Rudolf Happle lecture: Fixing the pieces in the skin mosaic
Veronica Kinsler
13:30 - 14:00 Plenary Session 7
Chair: Ana Martín-Santiago
The year in review
Mario Cutrone
14:00 Adjourn